Végre győzelem!
Válogatott csapatuk tegnap legyőzte az esélyesebbnek tartott török tizenegyet.
A mérkőzés felvezetőjében a helyi szpíker kérte az egri hőst, Dobó Istvánt, hogy legyen ma velünk.
Istennek hála, Dobó Pista velünk volt és a szerencse is.
De ez kit érdekel?
A lényeg, hogy 3 pont a zsebbe került.
Most megint időt nyertünk, jönnek a dolgos hétköznapok, és talán Egervári kapitány is elgondolkozik a szakmai tanulságokon.
Ez feltehetőleg csak vágyálom marad, mert reakciói általában a következők:
Aki véleményt fogalmaz meg az vagy, “tamáskodó” és a “csapat értékrendjébe nem illő”, vagy “szakembernek nem nevezhető” – legalábbis Egervári szerint.
Reagálni meg azért nem fog szakmai észrevételekre, mert ez “nem az ő szintje”, vagy ez a “közösségre tartozik, nem a nyílvánosságra”. (Értsd: a csapat tagjaira.)
Ennek ellenére próbálunk valami szakmai megállapítást tenni a tegnapi ütközetről, hátha sokadszor süket fülekre talál.
Ott hagytuk abba a válogatottunk elemzését, hogy videoanyagban bemutattuk csapatunk játékszervezését a hollandok ellen.
A játék rém egyszerű volt:
Ív Montan.
Értsd: nulla játékkezdeményezés a saját térfélen, felívelés és majd lesz valami.
Nos!
A hollandok ellen nem lett.
Azonban a törökök ellen lett.
Ehhez kellett, hogy kapjunk egy gólt, amire felbátorodtunk egy kicsit, majd találtunk egy gólt, amitől még bátrabbak lettünk.
Csapatuk ezután kőkemény, klasszikus angol stílusban játszott.
Felívelések után azonnal – függetlenül attól, hogy ki fejelte el a bőrt – letámadtuk a labdát (neve: second ball), amely szerencsére legtöbbször Hajnalhoz került, aki többnyire jó megoldásokat választva tovább lendítette támadásaink menetét.
A harci kedv egyre nőtt. kerestük a párharcokat, amelyeknek tempóját, ütemét eltaláltuk és belekényszerítettük a törököket egy olyan játékba, ami tegnap nekünk feküdt.
Védelmünk most is sokszor ötletszerűen helyezkedett, de ezen hibákat a törökök nem tudták kihasználni, mert vagy nem ismerték fel a lehetőséget, vagy mindig közbeavatkozott egy magyar láb.
Azt se felejtsük el, hogy a bíró, számunkra kedvező felfogásban vezette a meccset.
Mindig megszakította a játékot, amikor a törökök éppen lendületbe jöttek volna, ezért sose tudtak folyamatosan játszani, ill. Pátkai 11-est érő szabálytalanságánál szerencsére néma maradt a sípja.
Ami tény!
Csapatunk két év óta nem tudja kialakítani azon játékát, amivel nyomás alá tudna helyezni még egy velünk azonos szinten lévő csapatot is.
Labda nélküli támogató játékunk ötletszerű a stílus, és a játékkoncepció hiánya miatt.
Szövetségi kapitányunk azért nem tudja stabilizálni csapatunk játékát (értsd: kiszámíthatatlan, hogy mikor hogy játszunk), mert csapatépítési törekvései hasonló, mint a Beugró műsor szerkesztése.
[media url=”http://www.youtube.com/watch?v=CYYCXeGjH7o”]
A szerkesztő feldob egy témát, mely témát a szereplő kibont. Ezzel szemben a hollandok megmutatták Budapesten, hogy a ma edzője, megírja a darabot, a történetet, amit betanít, és a szereplő karakterével (már ha van) színesíti az előre megkoreografált művet. Ezen alapvetést már 1936-ban leírta Holics Ödön A modern futball elmélete című könyvében:
A SABLONOK ÉRTÉKE |
Sablonokra feltétlenül szükség van, mert ez adja meg,
- a játékosoknak a cselekvés biztonságát és
- a csapat játékának a jellegét.
Biztos útmutatóul szolgál a játékosoknak, elvezet a helyzetek tudatos kialakításához és megismétlődéséhez és ennek folytán a játék eredményesebb kihasználását hozza magával.
Mindig alkalmazni kell a sablonokat:
- ha az ellenfél nem ismeri fel azokat,
- ha nem tud ellenük védekezni, vagy
- ha a helyzet írja elő.
Elhagyom azonban:
- ha látom, hogy az ellenfél felkészült rá,
- kiismerte és
- ellenhúzásaival meg tudja hiúsítani.
A sablonok mellett az ötletes játék semmit sem veszt értékéből, rangjából.
Már ahhoz is ötletesség kell, hogy az adott pillanatban melyik sablont válassza ki a játékos, de a sablonok mellett és helyett, a felvillanó helyzetek sokaságában csak a hirtelen meglátás és feltalálás az ötlet segít.